The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > ОБЩИ ДИСКУСИИ за цифрова телевизия

ОБЩИ ДИСКУСИИ за цифрова телевизия Мястото, където може да обсъждате всичко, за което няма обособен форум.

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #1  
Стар 02-06-2010
Аватара на ТИНТИН
ТИНТИН ТИНТИН не е на линия
Модератор
 

Дата на присъединяване: Mar 2009
Мнения: 4,148
Благодари: 362
Получил благодарност:
2,431 пъти в 1,521 поста
Сваляния: 71
Ъплоуди: 0
По подразбиране Красимир Гергов призна, че е бил и е собственик в Би Ти Ви

Красимир Гергов за ролята си на консултант: "И бях недоволен, защото нямаш никаква отговорност. А като има много хора, няма носене на отговорност и така аз можеше да се скривам спокойно пред големите компании като "Нюз корпорейшън", Си Ен Ен."
http://www.dnevnik.bg/shimg/oo_910250.jpg

Добро утро, аз съм собственик в телевизията. Така накратко може да се резюмира дългото интервю на Красимир Гергов в сутрешния блок на Би**** вчера. В него той призна, че досега е криел собствеността си в електронни медии, заради ограниченията на Закона за радиото и телевизията (ЗРТ) от 1998г. "Беше създаден един друг закон, в който нямаше право хора, които имат рекламен бизнес, да правят електронни медии и затова през годините е трябвало да бъда консултант или някакъв друг партньор на тези компании, с които съм участвал заедно с тях в електронни медии", обясни Гергов.

Самоосветляването, което той си направи в ефир и разказите за различни хора и събития през последните 10 години, предизвикаха много допълнителни въпроси. Напр. в кои точно медии е имал прикрита собственост през годините и в кои има сега. Защото и в момента в публичните регистри името му все още не фигурира като собственик в медийни фирми. До редакционното приключване на броя обаче Гергов не беше открит за коментар. Не е ясно и защо избра точно десетия рожден ден на първата частна национална телевизия, за да легитимира ролята си в нея и на медийния пазар

Под прикритие

ТВ интервюто с Красимир Гергов, който от години е известен с участието си в рекламни агенции, а през последните се занимава с инвестиции в голф и туризъм, в голямата си част сигурно е било неразбираемо за масовия тв зрител, защото много от разказите и посланията му бяха завоалирани и всъщност ясни само за играчите и наблюдателите на медийния пазар.

Ако трябва пак накратко да се обясни - през последните малко повече от 10 години за Гергов винаги се е знаело, че има влияние (евентуално през собственост или през опция за придобиване на дялове) в Би****. През първите две години след получаване на лиценза от самата медиа отказваха да коментират както собствеността й (защото фирмата, през която Рупърт Мърдок инвестира в България е регистрирана в офшорната зона Делауер, САЩ), така и ролята на Гергов (виж инфографиката горе).

В интервюта през годините той иронично или метафорично отговаряше на въпросите за връзките си с Би Ти Ви и обясняваше, че е носил кафета на мениджърите им, като дошли в България, че ги вози в колата си или, че доставя минерална вода на телевизиите и докато го прави им дава съвети (виж цитатите в инфографиката)

Едва през 2002г. от Би**** го представиха за свои консултант. Всъщност Гергов помагаше на медиата за рекламните приходи, изграждането на системата за измерване на аудиторията, забавяне на конкуренцията, всички местни контакти... Години по-късно той сам се представи като консултант на друга национален канал - "ТВ 2".

Вече е законно

Сега Гергов вече може да си позволи да да влезе в новата роля на собственик (според някои твърдения на пазара Гергов е придобил собственост в Би Ти Ви при продажбата й на Central European Media Enterprises през февруари тази година). Може, защото парламентът прие в края на януари поправки в ЗРТ, от които отпадна забраната собственици в рекламни агенции да придобиват дялове в медии.

Депутатите от ГЕРБ, които бяха вносители на промените, тогава се опитваха не особено ясно да ги мотивират с интересите на големите международни компании, които са на борсата и това ги ограничава. Дотогава Гергов не еднократно е твърдял, че забранителните текстове през 1998г. са били написани заради него. В края на януари, след удобната за него промяна, той коментира пред "Дневник": "Този текст беше приет заради мен. Имах най-сериозните медийни позиции на пазара и тогавашното правителство (на Иван Костов - бел.ред.) се уплаши и вкара този текст в закона...Не знам дали сега бих се възползвал от промяната. Аз съм се оправил. Тогава им пречеше 1 човек да има собственост. И аз трябваше да се крия от закон, който е незаконен".

А на въпроса ни дали през тези почти 13 години е имал скрита собственост в електронни медии и каква, беше лаконичен "имал съм икономически интереси". И добави "В България всъщност е комфортно, да не си реален собственик на медии. Много по-лесно е."

Сега обаче излиза, че Гергов вече предпочита да му е трудно и всички да знаят, че той официално има власт поне в Би**** и Pro.bg и в няколко радиостанции.

От консултант - партньор

Вчера Гергов беше представен от водещите като бивш доскоро партньор на "Нюз корпорейшън" и настоящ на CME - фирмата, която вече е собственик на "bTV Медиа груп". При продажбата на първата частна национална телевизия на СМЕ през февруари тази година стана ясно, че Гергов вероятно ще има 6% собственост чрез дружеството Top Tone Media Holdings, което е регистрирано в Люксембург.

В интервюто пред Би****, на въпрос как ще се случи сливането между Би Ти Ви и Pro.bg (и двете медии вече са собственост на СМЕ), Гергов обясни още: "Тук няма две мнения, че ние като собственици ...искам да отворя едни скоби и дакажа, че новият собственик на bTV е президентът Jewish Congress - Роналд Лаудър и "Тайм Уорнър", която е най-голямата медийна компания заедно с News Corp., така че вашите собственици са мои партньори, едни от най-сериозните и влиятелни хора в целия свят. Те не биха могли да дадат друга възможност на мениджмънта да направи нещо различно от това да избере най-качествените хора, които да работят в екипа."

През годините Гергов първо отричаше каквато и да било връзка с БиТи Ви, по-късно се представяше официално като консултант на частната медия, но истинската му роля и позиция винаги беше скрита (виж инфографиката). Официални са дяловете му в някои рекламни и медия агенции. За други се смята, че ги контролира, без по документи да е собственик.

Оттегля ли се от АРА


Гергов е председател и на Асоциацията на рекламните агенции (АРА), но на събитието й за наградите за ефективност миналия четвъртък е обявил, че ще се оттегли от шефския пост. "Още на общото събрание на асоциацията през март той отказа да се кандидатира за нов мандат. Тогава отложихме и избора на нов управителен съвет, тъй като планираме промени в структурата на асоциацията", обясни изпълнителният директор на АРА Марияна Брашнарова. Мандатът на стария управителен съвет ще бъде удължен до избора на нов, като Брашнарова каза, че ново общо събрание, което да гласува нов УС и председател едва ли ще има до есента.

По целия медиен конспект

Рекламният бос твърди в интервюто, че 10 години е бил рекетиран чрез дела в прокуратурата, заради медиите, но това вече е приключило. "Десет години аз съм водил дела заради вас, вие да имате право да говорите това което трябва да говорите", казва Гергов. Той коментира и скандала между премиера Борисов и Слави Трифонов без да взема страна, за цифровизацията и конкуренцията, за ефектите от сливането на Би Ти Ви и Про.бг.

Отговорите на Гергов за ролята му в Би Ти Ви и на медийния пазар - част от интервюто

Как бихте коментирал престрелката между президента и премиера през последните два дни? Георги Първанов твърди, че "медиите са под политически натиск", а Бойко Борисов му каза, че откровено лъже.

- Българските медии вече са достатъчно големи деца, за да може някой да ги бие по дупето и да слушат каквото им кажат отгоре. Ние винаги ще намерим начин да излезем от ситуация, в която ни притискат. Не смятам, че политиците са толкова глупави да налагат ежедневен контрол върху медиите, защото това ще бъде краят им. За мен лично телевизията в годините, колкото и да е странно за вас, е като "Плод-зеленчук". Аз искам да имам фирма, която да е като "Плод-зеленчук", в който отиваш, отваряш, хората влизат и купуват, ако са ти хубави продуктите. Ако са лоши не купуват. Така стана с bTV...
За съжаление аз имам лични проблеми. Мога да ви разкажа много истории. Минават през дадени закони, които бяха написани срещу такива хора като мен. Например законът за спиране на фирмите, които имат рекламна дейност, да правят публични компании т.е. телевизии, което всъщност лишава телевизията от публичните компании да събират средства и акционери от всеки един българин, поради тази причина няма нито една публична електронна медия. [А публичността], всъщност е гаранция за свободата на словото, другото нещо, което е гаранция, е начинът на издръжка на една медия. bTV до този момент, 10 години, се е издържала с пари от реклама, които са влизали в нея, затова ние сме задължени единствено и само към пазара, т.е. на публиката. Ако ни гледат повече, ние сме по-независими, даваме повече свобода на словото, имаме по-хубави програми, следователно ще имаме по-големия дял от пазара.

Кой беше най-трудният момент за bTV и за вас през тези 10 години?
В началото, когато започна конкурсът [за първа частна национална телевизия], аз не можех да участвам [заради законовите ограничения]. Така или иначе ние пуснахме документите в тогавашната комисия... И така на 30 септември, когато аз съм роден, ние подадохме документи. Това беше знак за мен, че ние ще спечелим. Аз тогава бях консултант на две компании, едната беше SBS, другата News Соrporation. Едната беше класирана на първо място - (News Corp.), другата (SBS) на второ място. Екипът, който тогава подготви документите на bTV, беше изцяло български, те в момента са във вашия мениджмънт. След това започна една много сериозна кампания срещу bTV, че е една офшорна компания. Тази кампания се водеше от хора, които бяха под властта (говори за 2001 г. - управлението на Симеон Сакскобургготски - бел. ред), т.е. тези първите, най-големите доносници, най-големите клюкари, които искаха да притискат медиите, за да ги рекетират за влияние и за пари, разбира се. Те бяха в ръководството на негово величество, което се занимаваше с медиите. Не вярвам негово величество да е знаел за това нещо, но хората под него всички знаят в медиите кои са. Това бяха едно доста силно крило в тогавашното правителство, което беше оглавявано от Стоян Ганев. След това имаше един агент Димитър (това е агентурният псевдоним в ДС на Кеворкян - бел. ред), който беше съставил целия СЕМ и беше направил така, че да поискат лиценза на bTV. Гого Лозанов, който сега е шеф на СЕМ, потвърди, че е имало такъв натиск тогава за вземане лиценза на bTV .

Това беше най-тежкият период....
- Да, защото тогава ме караха да плащам рекет. Оттогава досега вече 10 години аз имах постоянно дела в прокуратурата. От тази година мога да ви кажа, че нямам такива дела.
Приключи ли всичко там?
Да приключи, но десет години аз съм водил дела заради вас, вие да имате право да говорите това което трябва да говорите.

До къде е истината за вашето голямо влияние и механизмите за него и къде започват митовете и легендите? Има митичност около името ви.

- Може. Обаче аз самия не го осъзнавам, защото пак ви казвам, аз гледам на bTV като на едно място за бизнес. Ако гледах на телевизията като на място за влияние, сигурно щях да бъда пръв приватизатор и да имам някакъв такъв вид сделки. Аз нямам нито една такава сделка и никой неможе да ме обвини в нещо подобно. Поради тази причина аз смятам, че журналистите си правят тяхната работа и ако те не я правят добре те биват уволнявани без значение дали са звезди или не. Най-жалкото е когато един журналист бъде не балансиран, защото аз смятам, че журналистиката е нещо, което човек трябва да започне да работи, само при условие, че човекът който я упражнява иска да бъде балансиран, а не да го използват за бизнеси и да става бизнесмен. Ние знаем за много журналисти, които имат страничен бизнес и аз смятам, че това нещо е нещото, срещу което вие трябва да се борите.

Източник: dnevnik.bg
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на ТИНТИН за този полезен пост :
Крал Артур (02-06-2010)
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
би, бил, ви, Гергов, Красимир, призна, собственик, ти, че


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Разширено търсене
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Красимир Гергов се включи в скандалната цифровизация на ефира ТИНТИН ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] 2 04-12-2010 00:15
Радосвет Радев, Красимир Гергов, Петър Манджуков - сред агентите на ДС в електронните ТИНТИН ОБЩИ ДИСКУСИИ за цифрова телевизия 0 04-08-2009 12:46
Георги Гергов промени името на тв канала си ТИНТИН Новини 0 01-06-2009 16:29


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 15:26.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.