The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T]

ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] Ефирна цифрова телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #1  
Стар 26-07-2020
Пиромана Пиромана не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Jun 2019
Мнения: 19
Благодари: 3
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране Слаб сигнал на ефирна телевизия в район Подуяне София с антена DAT BOSS

Добър ден,
Предполагам темата ще заинтересува някои съфорумници защото е странно с такава антена, нова при това да е слаб сигнала.
Две години бяхме с антена All For One SV 9455. Хващаше си ефирна с добър сигнал. Изведнъж преди около месец, без нищо да пипам сигнала се влоши. От 85% стана 45% примерно.
Разбрах че са променили честотите на някои канали заради въвеждането на 5G технологията и трябвало да се пресканира. Дадох няколко пъти автоматично сканиране на декодера Octagon SF8008. От 11 канала за София едва лови 5 - тази група БНТ, БТВ, Нова. Няма значение дали я захранвам антената с 5 волта, въртях я леко. Сочи си право към Копитото и е обърната за вертикална поляризация.
Смених декодера с Zgemma H9 - същия слаб сигнал и каналите от другата честота Alfa, Folklor, kanal 3 рядко ги хваща.
Смених антената с DAT BOSS 149942 - това е една от най-добрите. Монтирах я за вертикална поляризация и сочи право към Копитото, и сме само на 10 километра. Качвам снимка като линк, понеже има някакъв проблем да кача снимка като файл.
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.ph...595778589l.jpg
Да, може да е на ниско антената, не е на висок стълб и има един комин вдясно, който леко пречи. Но и предишните антени бяха точно на същата стойка и нямаше проблем, и си има пряка видимост към Копитото! За да я кача нависоко трябва нов кабел, трудно прокарване до телевизора, да се изкара ток на покрива - покупка на 25 метра кабел за ток, дупчене на комина и нова стойка също. Не знам защо сигнала пак е много слаб и едва хваща само 5 канала на 39% сигнал. Кабела е ОК, не е напукан, с F конектор съм, правилно пъхнат. Антената я ползвам в пасивен режим, изключил съм 5V към антената от декодера и нямам адаптер за усилване. Но и така трябва да хваща добре, дават я до 17 децибела в пасивен. Пробвах и с 5V - още по-зле. Някой има ли наблюдения как е сигнала и знае ли какво трябва да направя?
Отговори с цитат
  #2  
Стар 26-07-2020
Аватара на Mediadigital
Mediadigital Mediadigital не е на линия
Знаещ
 

Дата на присъединяване: Apr 2009
Местоположение: SOFIA
Мнения: 1,130
Благодари: 2
Получил благодарност:
439 пъти в 279 поста
Сваляния: 6
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Пиромана Вижте мненията
Добър ден,
Предполагам темата ще заинтересува някои съфорумници защото е странно с такава антена, нова при това да е слаб сигнала.
Две години бяхме с антена All For One SV 9455. Хващаше си ефирна с добър сигнал. Изведнъж преди около месец, без нищо да пипам сигнала се влоши. От 85% стана 45% примерно.
Разбрах че са променили честотите на някои канали заради въвеждането на 5G технологията и трябвало да се пресканира. Дадох няколко пъти автоматично сканиране на декодера Octagon SF8008. От 11 канала за София едва лови 5 - тази група БНТ, БТВ, Нова. Няма значение дали я захранвам антената с 5 волта, въртях я леко. Сочи си право към Копитото и е обърната за вертикална поляризация.
Смених декодера с Zgemma H9 - същия слаб сигнал и каналите от другата честота Alfa, Folklor, kanal 3 рядко ги хваща.
Смених антената с DAT BOSS 149942 - това е една от най-добрите. Монтирах я за вертикална поляризация и сочи право към Копитото, и сме само на 10 километра. Качвам снимка като линк, понеже има някакъв проблем да кача снимка като файл.
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.ph...595778589l.jpg
Да, може да е на ниско антената, не е на висок стълб и има един комин вдясно, който леко пречи. Но и предишните антени бяха точно на същата стойка и нямаше проблем, и си има пряка видимост към Копитото! За да я кача нависоко трябва нов кабел, трудно прокарване до телевизора, да се изкара ток на покрива - покупка на 25 метра кабел за ток, дупчене на комина и нова стойка също. Не знам защо сигнала пак е много слаб и едва хваща само 5 канала на 39% сигнал. Кабела е ОК, не е напукан, с F конектор съм, правилно пъхнат. Антената я ползвам в пасивен режим, изключил съм 5V към антената от декодера и нямам адаптер за усилване. Но и така трябва да хваща добре, дават я до 17 децибела в пасивен. Пробвах и с 5V - още по-зле. Някой има ли наблюдения как е сигнала и знае ли какво трябва да направя?
Завърти антената към Алея Яворов и всичко ще си дойде на мястото ! а и проблема може да е в кабела ..
Отговори с цитат
  #3  
Стар 26-07-2020
Аватара на бендо
бендо бендо е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jan 2013
Местоположение: София
Мнения: 2,135
Благодари: 1,398
Получил благодарност:
512 пъти в 364 поста
Сваляния: 8
Ъплоуди: 0
По подразбиране

По-скоро кабела и F конекторите,най-лесно ги провери с веригопроверител
Отговори с цитат
  #4  
Стар 26-07-2020
Аватара на Вас
Вас Вас не е на линия
Спец
 

Дата на присъединяване: Apr 2014
Местоположение: София
Мнения: 3,227
Благодари: 748
Получил благодарност:
1,362 пъти в 886 поста
Сваляния: 6
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Пиромана Вижте мненията
Добър ден,
Предполагам темата ще заинтересува някои съфорумници защото е странно с такава антена, нова при това да е слаб сигнала.

Тази тема май я дъвкахме преди месец
http://dtv-bg.com/showthread.php?t=46018


Беше написано, че активна антена не работи без захранване, бяха дадени и други съвети...................................
__________________
triax 110 + h-h motor/ inverto black ultra twin/ edision primo ip S2 265/hevc
Отговори с цитат
  #5  
Стар 26-07-2020
Пиромана Пиромана не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Jun 2019
Мнения: 19
Благодари: 3
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

В този район и особено тази антена трябва да хваща и без усилване в пасивен режим. Дъвкахме че не става 5 волта усилване за такава антена, а иска усилване 12/24V.
Проблема почна горе-долу като смениха честотите заради 5G. Кабела е сменен преди 2 години, но накрая и него ще го издърпам да го проверя. В тази връзка има ли някакви коаксиални кабели с по-добра външна защита. Изсъхнал е и след още 2 -3 години ще почне да се пука.
Към телевизионната кула пречи Мол Сердика и други сгради и няма пряка видимост. Ще пробвам тези дни. тоест да разбирам че при други хора си е ОК сигнала.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 26-07-2020
Аватара на moreg
moreg moreg е на линия
Сат фен
 

Дата на присъединяване: Sep 2008
Местоположение: София
Мнения: 1,749
Благодари: 493
Получил благодарност:
412 пъти в 277 поста
Сваляния: 102
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Сигнала си е добре, от както пуснаха цифровата тв при мен няма проблем хем съм на втори етаж без пряка видимост към кулата на копитото.Не съм запознат с антената която ползваш но аз съм с обикновенна външна китайска Paco star от 20 лв. и лови идеално всичките канали в София. Имах проблем само, когато беше аналогова телевизията тогава на втория етаж образа ми беше двоен. Ако я сложех на покрива образа беше нормален.
Отговори с цитат
  #7  
Стар 27-07-2020
Nicks1 Nicks1 не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Nov 2010
Мнения: 285
Благодари: 17
Получил благодарност:
74 пъти в 51 поста
Сваляния: 22
Ъплоуди: 0
По подразбиране

В Младост-3, с най-обикновена стайна антена без усилвател всички програми излизат без проблем.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 27-07-2020
Аватара на ПоповП
ПоповП ПоповП не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: May 2010
Местоположение: Varna
Мнения: 2,822
Благодари: 399
Получил благодарност:
1,030 пъти в 695 поста
Сваляния: 28
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Пиромана Вижте мненията
В този район и особено тази антена трябва да хваща и без усилване в пасивен режим. Дъвкахме че не става 5 волта усилване за такава антена, а иска усилване 12/24V.
Проблема почна горе-долу като смениха честотите заради 5G. Кабела е сменен преди 2 години, но накрая и него ще го издърпам да го проверя. В тази връзка има ли някакви коаксиални кабели с по-добра външна защита. Изсъхнал е и след още 2 -3 години ще почне да се пука.
Към телевизионната кула пречи Мол Сердика и други сгради и няма пряка видимост. Ще пробвам тези дни. тоест да разбирам че при други хора си е ОК сигнала.
Да приемаме ли, че кабелът ти не е удължаван(предната ти антена по сайта както си цитирал е с дължина 6м)? Удължаването изисква връзката добре да е изолирана против влага/дъжд...Аналогично връзката с F-конектора към антената.
Ползвам кабели RG6 и не са ми създавали проблеми повече от 6г. А с черна изолация(по-твърд е, не виждам означението) - повече от 10г. И двата вида са изложени на слънце(Юг). Добри думи съм чувал за RG11. Може да видиш примерно тук: https://vikiwat.com/koaksialni.html , има и с добавка захранващи кабелчета. Както и Елимекс - http://www.elimex.bg/category/1157/k...RoCQN0QAvD_BwE, Конрад(Schteinberger)...
От снимката ти изглежда имаш пряка видимост, но има и смущаващи клетки по трасето особено в дясно срещу по-дългото рамо(с повечето директори) на антената. Първо я завърти на 90гр. обратно на часовата, т.е. за хоризонтална поляризация(дългото рамо - отгоре). Може да опиташ и само с дипол ок.30-25 см, или сгънеш квадрат(страна ок. 15 см) от тръбичка 6-8мм, или кабел примерно 6-4 мм2, разстояние в "среза" за свързване кабела ок.15мм.
__________________
1.2м парабола @ Strong 2100 H-H, Inverto 0.3dB(95Е->30W); 1.1м офсет @ Moteck 2100A, Sky Sat 0.3dB; 0.82x0.9м oфсет @ парабола окачване;
DVB-T2 SRT8201, активна външна китайска антена;DAB+ FM Renkforce NE-6208.

Последно редактирано от ПоповП : 27-07-2020 на 11:39
Отговори с цитат
  #9  
Стар 27-07-2020
Аватара на Вас
Вас Вас не е на линия
Спец
 

Дата на присъединяване: Apr 2014
Местоположение: София
Мнения: 3,227
Благодари: 748
Получил благодарност:
1,362 пъти в 886 поста
Сваляния: 6
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Пиромана Вижте мненията
Проблема почна горе-долу като смениха честотите заради 5G. Кабела е сменен преди 2 години, но накрая и него ще го издърпам да го проверя. В тази връзка има ли някакви коаксиални кабели с по-добра външна защита. Изсъхнал е и след още 2 -3 години ще почне да се пука.
Към телевизионната кула пречи Мол Сердика и други сгради и няма пряка видимост. Ще пробвам тези дни. тоест да разбирам че при други хора си е ОК сигнала.

Сигналът си е О.К.!

Сега се сетих конкретно за кабела. Имам едно парче около 12 метра кабел, който ми остана от времената, когато имах кабелна тв Евротур мисля че беше - може би 2002-2003г.
Кабелът е като нов и е брандиран с името на фирмата + made in USA.
Та този кабел ги прави същите номера на определени честоти за цифровата и за сателитната, където някои транспондери изобщо не излизат, а други са с много слаб сигнал.
Когато пускаха цифровата, правих много опити в провинцията, заради слабия сигнал и загубих много време, докато се сетя да го рзкарам този чисто нов кабел.
След това нарочно го пробвах и на сателит и пак същата работа.
В момента не е при мен, но след седмица или две може да направя и снимки.
Чудя се дали е възможно самият кабел да е бил произведен, за да "затапва" сигнала, както се прави при кабеларките.

Ако някой може да обясни това, ще ми е много интересно!
__________________
triax 110 + h-h motor/ inverto black ultra twin/ edision primo ip S2 265/hevc

Последно редактирано от Вас : 27-07-2020 на 11:24
Отговори с цитат
  #10  
Стар 27-07-2020
Пиромана Пиромана не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Jun 2019
Мнения: 19
Благодари: 3
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Благодаря за мненията. Щом сигнала си е ОК ще се боря до последно. Коаксиалният кабел не е снаждан, просто за тези 2 години е доста изсъхнала външната обвивка и ще почне да се пука. Купувайте си максимално защитени външно кабели, ако е за монтаж на покрив! F конекторите са си наред, кримпвани са с клещи и не са се извадили. Нямам обяснение как така изведнъж се загуби сигнала, та нали и предишните антена право към Копитото сочеха. Утре или вдругиден ще я завъртя, включително и за хоризонтална поляризация.
Колко % сила на сигнала е нормално за София? Сега едвам изкарва 39%. И последно. Понеже има доста мераклии (включително и аз) да гледат свободни български канали със сателитна чиния. Мисля дали направо да не сложа Toroidal T90. Но ми трябва мнение за София като сила на сигнала стабилно ли е. На 33, 39 и 45/46 градуса изток става. Предимно там са българските канали. Ако някой ползва такава чиния моля да сподели колко сила на сигнала изкарва и като завали дъжд губят ли му се канали.
Поздрави.
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
boss, dat, антена, Ефирна, на, Подуяне, район, сигнал, слаб, софия, Телевизия


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Разширено търсене
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Цифрова ефирна телевизия в района на София imported_admin ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] 1744 03-02-2024 16:46
Антена за ефирна телевизия от Щатите дкк ОБЩИ ДИСКУСИИ за цифрова телевизия 3 28-03-2019 11:30
Активна, външна цифрова ефирна антена за ефирна телевизия. PACO STAR ПРОМОЦИИ и НОВИНИ от PACO STAR 0 07-12-2016 16:19
Слаб сигнал в центъра на София. Комбина ОБСЪЖДАНЕ УСЛУГИТЕ НА БУЛСАТКОМ - Твоят дигитален свят 7 13-07-2015 21:40
Избор на външна антена при много слаб сигнал дкк ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] 12 07-03-2014 16:46


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 22:59.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.