Виж само едно мнение
  #35  
Стар 19-07-2023
angelvarna angelvarna не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2017
Мнения: 89
Благодари: 17
Получил благодарност:
37 пъти в 21 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Вече и аз съм в редиците на Старлинк клиентите.

Тъй като първо поръчах основния комплект и чак след 2-3 дни видях, че ми трябва стойка и лан адаптер (за да мога да закача мой рутер), поръчките станаха две и чаках всичко да е налично преди да се заема с монтажа.
Вчера монтирах чинията. За мое щастие в непосредствена близост няма сгради или дървета. Приложението на телефона хареса локацията на покрива, която бях избрал. Монтирах поставката на една от гредите на покрива. Стана доста здраво. Самата чиния си хлопа в поставката (това из Ютуб видеата се споменава често), но не съм си играл да я омотавам и побългарявам.
За кабела пробих дупка в дограмата и промуших края, който е към сателитната чиния. Намазах дупката със силикончето в комплекта (нямах под ръка друго в момента). Утре ще ида да видя какво се е получило.

Включих рутера. Отне 15 минути чинията да си хареса сателит и всичко да тръгне.
Скоростта я мерих веднъж - 166мбпс сваляне и 18-19мбпс качване.
Впечатление ми направи обаче, че мрежата от рутерчето има много малък обхват. На 2 метра и една тухлена стена от него и вече съм с 34% качество на сигнала. То...вярно, че тухлените стени между стаите са ми 30см дебели, а външните малко над 40...но чак толкова зле не очаквах да бъде. Все пак по стените имам френски прозорци, а сигнала и през тях едва се процежда.
Опитах да разделя мрежите на 5Г и 2Гх - обхвата и на двете е еднакво никакъв.
Затова реших да оставя кабела на втория етаж, като там ще сложа един рутер от него ще пусна кабел към ТВ и първи етаж.
На първия етаж друг рутер - бриджнат към първия (на първия етаж ми е сборния пункт на кабелите за всички стаи в къщата). И вече в най-отдалечения край на къщата още един рутер.
От години ползвам Asus RT-AC66U B1 и съм много доволен. Не забива, държи добри скорости, има лесен за ползване интерфейс и всичко, което ми е нужно (не съм в категорията редови потребител).
Това бе причината да реша да търся рутери на същата марка от подобен клас/серия. Единствения им недостатък е бавното стартиране на WiFi мрежата при рестарт.
За съжаление по къщата текат довършителни работа и ще отнеме още месец-два докато дойде време да се прави въпросната мрежа с рутерите. Дотогава най-вероятно ще се ползва само Старлинкското чудо (ако не успея да го изтрая - слагам адаптера, правя байпас на старлинк рутера и слагам моя стария асус).
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на angelvarna за този полезен пост :