Виж само едно мнение
  #17  
Стар 06-05-2018
Skyfire Skyfire не е на линия
Banned
 

Дата на присъединяване: Dec 2017
Местоположение: Варна
Мнения: 130
Благодари: 18
Получил благодарност:
13 пъти в 10 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Skyfire Вижте мненията
А пробва ли схемата моята която ти казах?
Доставчик, тъп суич, и от тъпия суич връзваш всички останали неща, рутер, приемници?

С тъпия суич посрещаш целия трафик на порт 1 и го разпръскваш на останалите 7 порта, например на порт 2 включаш рутера, на всички останали 6 порта включваш приемниците си.

А нета ти е по WIFI след рутера, жично можеш да закачиш компютри на свободните 4 порта на рутера, ако ще закачаш повече неща ще стане ако след рутера си пуснеш още един суич, обаче съм го играл тоя мач, и след хуавей рутер суич, мрежата е много нестабилна, за това ако ще увеличаваш компютрите жично, добавяш втори суич за първия суич, и чак след това добавяш още един рутер.
Не е много яко, но ще е ефективно.
Аз не вярвам че ще връзваш 10 или 20 компютъра, така че това с увеличаването на възможността за свързване на жични устройства към нет въобще не ти е нужно.


Така да си поговорим за гигабитовите връзки.


Твоят доставчик ти предлага скорост от типа на 50 до 100 мегабита.
Дава ти и оборудване за 100 мегабита.
Рутерът ти е 100 мегабитов.
Тъпите съичове, които се продават са по 100 мегабита.

Така дори да си купуш гигабитов рутер...
Доставчика ти като ти дава 100 мегавитов, за кво ти е гигабитов?

Запази си окабеляването за гигабит, както си е за в бъдеще, когато децата ти ще ползват гигабитски нет, те нещата до тогава толкова ще се променят, че в стаите не мед ще се пуска ами оптика, и не гигабит ще имаш ами десетки гигабити.....


Ако искаш гигабит скорост само в локалната си мрежа, например на Layer 2 switching, достатъчно е да си купиш гигабитски суич, и да си вържеш компютрите жично към този суич и на Layer 2 ще са на скорост гигабит по между си, можеш и гигабитов рутер да си сложиш стига да има свободни портове за твоите компютри, без да имаш нужда от гигабитов суич.

Но това с гигабитовите връзки ще са ти в рамките на локалната мрежа у вас, а за навън ще си излизаш с не повече от 100 мегабита!

Дори да си на 50 от доставчика, можеш най много да си вдигнеш скороста на 100, защото до дома ти идва не гигабит а 100 мегабита.
Мисля че до разпределителните им котии идва гигабитов нет и от там се разделя на по 100 към всеки.

Зависи от ситуацията, ако в един блок има много клиенти, ипримерно всеки иска по 100, занчи ако е гигабит до блока, ще имат капацитет да пуснат нет по 100 на 10 клиента, но в блока са 20, ще трябва да докарат до блока 2 гигабита и да го разпределят по 100 на всеки абонат и сметките излизат.

Не виждам за кво ти е гигабит дори в локалната ти мрежа, какъв трафик ще правиш ти пък във вътршната си локална мрежа?

Аз със 100 съм си вдигнал в LAN-а тестова ИТ екосистема от ИТ услуги и ми стига.



Има смисъл да си вземеш друг рутер само ако искаш по добър мениджмънт и файърлолинг и VPN услуги, както и по богати функции за мениджмънт на локалната ти мрежа, един достъпен микротик би отговорил на тези неща.

То те и приемниците ти получават 100 мегабита максимум, макар че ползват много по малко от 100.

Скоро правех тест, и установих че през рутера излизам с 50, в същият момент през IPTV излизам със 100, това означава че по физическият линк, оптичен идващ до дома ми реално мога да излизам с 150 мегабита.

И си го обяснявам с това че просто с това че на рутера съм ограничен до 50 мегабита, а на IPTV съм ограничен до 100 мегабита.

А как излизам със 150 общ трафик ако натоваря и двете, защото са в два VLAN-а, едновременно от единя излизам с 50 и от другия със 150!
И излизат през Alcatel Lucient ONT което е гигабитово и е в дома ми.

Но при теб не идва директно оптика а мед само, значи си ограничен на 100 както писах по горе.


Не ми стана пак ясно за структурното кабелно окабеляване у вас.

Един меден кабел идва до стая 1 от виваком!
В тази стая 1 имаш ли розетки отиващи към стая 2, стая 3, стая 4, стая 5?
В стая 1 имаш ли 4 розетки отиващи по отделно във всички останали стаи?

Ако отговорът е да правиш си нещата по моята схема!

Тук само да си поправя нещо:

"А как излизам със 150 общ трафик ако натоваря и двете, защото са в два VLAN-а, едновременно от единя излизам с 50 и от другия със 150!
И излизат през Alcatel Lucient ONT което е гигабитово и е в дома ми."


Вярното е това:
"А как излизам със 150 общ трафик ако натоваря и двете, защото са в два VLAN-а, едновременно от единя излизам с 50 и от другия със 100!
И излизат през Alcatel Lucient ONT което е гигабитово и е в дома ми"
Отговори с цитат