Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Дъра-Бъра (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=53)
-   -   Питане за 2ва рутера и принтер (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=48499)

digimp 14-12-2023 20:38

Питане за 2ва рутера и принтер
 
Здравейте,
моля да ми помогнете със съвет, ако знаете как?

Имам рутер #1. Той получава кабелен интернет от доставчик. Към този рутер са включени с LAN кабели 2 компютъра и принтер. Компютрите седят на DHCP , а принтера е със статично IP.

Единият от компютрите беше изключен и на негово място дойде WIFI Рутер #2 - TP Link Archer C50. Този рутер също е на LAN кабел към 20-25 метра. Получава IP по DHCP от първия, а също така раздава на своята подмрежа по DHCP.

Питането ми е: Как от компютър номер 2 включен с кабел към рутер2, да принтирам на принтера включен към рутер 1?

Като натисна принт на компютър 2 той започва да търси статичното IP, което обаче го няма в неговата подмрежа, но не може да прескочи Рутер2 и да даде заявката на Рутер1 където принтера си го има.

Най-лесният начин е да пусна един кабел към 25 метра от рутер2 към принтера, но ако щете вярвайте, просто ме е срам от толкова дърводелско решение през 2023 година.

Ох, благодаря за четенето и евентуалните съвети.


.

Гадьо 14-12-2023 20:47

Направи втория рутер bridge на първия и няма да ти раздава айпита, а вързаните към него ще ги получават от първия.

digimp 14-12-2023 20:51

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение593787)
Направи втория рутер bridge на първия и няма да ти раздава айпита, а вързаните към него ще ги получават от първия.


Въпросът е, че нямам БРИДЖ.

Имам:
1. Основен WIFI рутер
2. Аксес Пойнт
3. Extender


.

oldgraf 14-12-2023 20:55

За това се ползва суич, а не рутер...
Виж в кои дупки мушиш кабелите и пак може да ползваш вторият като суич

Гадьо 14-12-2023 20:57

Цитирай:

Първоначално написано от digimp (Мнение593788)
Въпросът е, че нямам БРИДЖ.

Имам:
1. Основен WIFI рутер
2. Аксес Пойнт
3. Extender
.


Сложи го Extender (надявам се и двата рутера да са тъп линк), мисля че това трябва да ти направи и на двата рутера едни и същ wi-fi и пак ще са в една мрежа.

Underworld 14-12-2023 21:01

Цитирай:

Първоначално написано от digimp (Мнение593788)
Въпросът е, че нямам БРИДЖ.

Имам:
1. Основен WIFI рутер
2. Аксес Пойнт
3. Extender


.

Слагаш статичен адрес на втория рутер .Изключваш, файъруол, днс,дхцп на втория рутер. Лан кабела от 1вия рутер трябва да е свързан с лан порт на 2рия рутер. И пей сърце.
ПС: Сега видях, че използваш репийтъри или екстендъри... идеята е същата.
Поздрави

Sent from my SM-S911B using Tapatalk

TUISTERa 14-12-2023 22:17

Избираш Аксес поинт, това е режима който ти трябва

111111 15-12-2023 00:48

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение593791)
Сложи го Extender (надявам се и двата рутера да са тъп линк), мисля че това трябва да ти направи и на двата рутера едни и същ wi-fi и пак ще са в една мрежа.

Extender е най глупавия режим измислян някога.
Той мултиплицира скапаната връзка на 1 устройство клиент, към всички останали.

АР е правилния режим с идентични от първия рутер безжични настройки.

dolby 15-12-2023 01:03

На рутер #1 променете настройката на DHCP така, че да не раздава IP адреси в диапазона, в който е настроен принтерът. Например, ако при
На рутер #2 добавете статичен маршрут към принтера. За да направите това, отворете страницата с настройки на рутер #2 и отидете в раздела "Advanced" > "Routing". В секцията "Static Routes" въведете следната информация:

Destination: IP адресът на принтера (например 192.168.1.100)
Next Hop: IP адресът на рутер #1 (например 192.168.1.1)
Protocol: 0
След като добавите статичния маршрут, компютър #2 ще може да намери принтера и да изпрати заявки за печат към него.

Ето стъпките за добавяне на статичен маршрут на рутер TP-Link Archer C50:

Отворете уеб браузър и въведете адрес 192.168.1.1 в полето за адрес.
Въведете потребителското име и паролата си за рутер.
В горния десен ъгъл на страницата щракнете върху "Advanced".
От лявата страна на страницата щракнете върху "Routing".
В секцията "Static Routes" щракнете върху "Add".
Въведете следната информация:
Destination: IP адресът на принтера (например 192.168.1.100)
Next Hop: IP адресът на рутер #1 (например 192.168.1.1)
Protocol: 0
Щракнете върху "Save".
След като добавите статичния маршрут, компютър #2 ще може да намери принтера и да изпрати заявки за печат към него.

ПС
Нямам такъв рутер и няма как да тествам

spaice 15-12-2023 09:34

Схемата от пост 1 трябва да работи без никакви гимнастики.
Двата рутера НЕ трябва да раздават адреси по DHCP от една и съща мрежа, т.е. на #2 трябва да му смениш мрежата да не е като на #1.
(Advanced -> Network -> LAN)


Ако пак не работи, изключи SPI Firewall първо на втория рутер (не е ясно какво филтрира). Advanced -> Security - >Settings -> SPI Firewall


Накрая, поне за тест може да се изключи и firewall на #1. Ако обаче рутер #1 има реален адрес, може би не е добра идеята да се изключва SPI Firewall.
В такъв случай, ако всичко работи при изключен firewall, може да се пробва Access List ( пак в Advanced -> Security) да се добавят у-вата като whitelist и да се включи firewall на #1.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 19:39.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.