Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Кошче (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=242)
-   -   Котка и свинско? (не е майтап!) (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=48402)

digimp 24-09-2023 20:55

Котка и свинско? (не е майтап!)
 
Здравейте,
моля за съвет до каква степен може да се дава на котка свинска шунка?

Котаракът на жена ми се е пристрастил към най-евтината свинска шунка, но сега лежи и диша дълбоко-учестено като на умиране. Не е от преяждане!

Жена ми твърди, че се е разболял от Ковид или е изял отровена мишка, а аз - че трябва да се прекрати свинската шунка.

Имам смътен спомен, че на котките трябва да се дава само говеждо и морска риба, но не съм сигурен в достоверността.

Ако имате идея - моля дайте ми съвет.

(не се майтапя - темата е сериозна)

Благодаря за конструктивните мнения по темата!


;;513

yavor1 24-09-2023 21:07

Цитирай:

Първоначално написано от digimp (Мнение591508)
Здравейте,
моля за съвет до каква степен може да се дава на котка свинска шунка?

Котаракът на жена ми се е пристрастил към най-евтината свинска шунка, но сега лежи и диша дълбоко-учестено като на умиране. Не е от преяждане!

Жена ми твърди, че се е разболял от Ковид или е изял отровена мишка, а аз - че трябва да се прекрати свинската шунка.

Имам смътен спомен, че на котките трябва да се дава само говеждо и морска риба, но не съм сигурен в достоверността.

Ако имате идея - моля дайте ми съвет.

(не се майтапя - темата е сериозна)

Благодаря за конструктивните мнения по темата!


;;513

https://miau.bg/tips/a-11651-%D0%97%...81%D0%BA%D0%BE


https://bg.lovely-dogs.com/14165-can-cats-eat-pork


https://dogsandcats.bg/kotki/shunkat...i-e-za-kotkite


P.S. Внимавай с домашния лъбимец!
Домашното ми Жако се бе пристрастило към кашкавал и ..... :;807

Калито 24-09-2023 21:31

Моето куче ядеше и лук ама не ритна камбаната,а иначе котките ядат и пилешко без катаклизми!

vasilstf 24-09-2023 22:23

В миналото сме имали котки, които са яли тиквички, ориз, боб и всякакви остатъци от масата. Пък не им е било проблем.
Живеем в къща, котките винаги са ходили свободно навън, влачили са всякакви твари вкъщи: мишки, жаби, полски мишки, къртици, врабчета, скорци...
Според мен учестеното дишане е от друго, по-добре го водете на лекар да го види, може да са паразити, обезводняване, запушени жлези... всякакви там животински проблеми.
Такова нещо като "отровена" мишка няма да изяде. Котките са ловци, не са лешояди и ако яде, сама ще си улови храната, няма да търси умрелото.
В крайна сметка трябва да намалиш свинската шунка. Не заради свинското, а заради лайната които слагат в нея. Защото тая шунка, ако прочетеш етикета няма и 60% животинско месо в нея. Останалото е менделеева таблица и нишесте.
Имахме един сиамски мачок, на 11 години прекара инсулт, беше труп за около две седмици, после нищо му нямаше. Същия беше завлякъл скорец в стаята на майка ми и няколко пъти и пускаше мишки на главата докато спи.

ogibo 25-09-2023 10:42

На един приятел кученцето умря. Ветеринара каза че е натровено от колбасите. Хранеха го предимно с кренвирш. От тогава съм спрял да ям всякакви колбаси. Преди няколко месеца ми се преяде карловска луканка, че си взех от най-скъпата. Навя ми детски спомен когато в бързината да отхапя от баничката захапах и хартията.

vasilstf 25-09-2023 13:57

Цитирай:

Първоначално написано от ogibo (Мнение591518)
На един приятел кученцето умря. Ветеринара каза че е натровено от колбасите. Хранеха го предимно с кренвирш. От тогава съм спрял да ям всякакви колбаси. Преди няколко месеца ми се преяде карловска луканка, че си взех от най-скъпата. Навя ми детски спомен когато в бързината да отхапя от баничката захапах и хартията.

Още имам домашни суджуци и пастърма от зимата дето правих. :D

ogibo 25-09-2023 15:32

Да не ти се вкисна виното че ти артисаха суджуците?

Гадьо 25-09-2023 15:36

Цитирай:

Първоначално написано от vasilstf (Мнение591512)
Такова нещо като "отровена" мишка няма да изяде. Котките са ловци, не са лешояди и ако яде, сама ще си улови храната, няма да търси умрелото.


Отровата за мишки съдържа бромдиалон, който предизвиква вътрешни кръвоизливи и мишките преди да умрат излизат а открито и стоят неподвижни, може котарака тогава да я е "уловил". Не знам дали може да се предава отровата по този начин, но поне има противоотрова - Витамин К.

@digimp ако имате такива съмнения може да проверите по конюктивата (вътрешната страна на клепачите) дали има кръвоизливи или жълтее.


Тоя котарак между другото ходи ли редовно до тоалетна? Да не му е запушена уретрата? При тях това често се случва! Макар че симптомите не са точно учестено дишане, това по-скоро говори за сърдечен проблем.



Цитирай:

Първоначално написано от ogibo (Мнение591518)
На един приятел кученцето умря. Ветеринара каза че е натровено от колбасите. Хранеха го предимно с кренвирш. От тогава съм спрял да ям всякакви колбаси.

На тоя твой приятел кажи да отиде при ветеринаря и да му каже да си скъса дипломата!!! Може първо да го попита каква оценка е имал на изпита по вет. сан. експертиза!

vasilstf 25-09-2023 16:01

Цитирай:

Първоначално написано от ogibo (Мнение591535)
Да не ти се вкисна виното че ти артисаха суджуците?

Не се вкисна, малко е.

Тато 25-09-2023 16:41

Най вероятно е преял,оставете го без храна за 24 часа.В тая шунка има много химия може и да се е натровил. Моя котарак яде домати и краставици и задължително гранули

CITRON 25-09-2023 18:56

Цитирай:

Първоначално написано от Тато (Мнение591541)
Най вероятно е преял,оставете го без храна за 24 часа.В тая шунка има много химия може и да се е натровил. Моя котарак яде домати и краставици и задължително гранули

Не съм очаквал такава тема тук, но котките повръщат като преядат .... Това коте е за Ветеринар..

opti 25-09-2023 22:05

Цитирай:

Първоначално написано от digimp (Мнение591508)
Здравейте,
моля за съвет до каква степен може да се дава на котка свинска шунка?

Котаракът на жена ми се е пристрастил към най-евтината свинска шунка, но сега лежи и диша дълбоко-учестено като на умиране. Не е от преяждане!

Жена ми твърди, че се е разболял от Ковид или е изял отровена мишка, а аз - че трябва да се прекрати свинската шунка.

Имам смътен спомен, че на котките трябва да се дава само говеждо и морска риба, но не съм сигурен в достоверността.

Ако имате идея - моля дайте ми съвет.

(не се майтапя - темата е сериозна)

Благодаря за конструктивните мнения по темата!


;;513

Не е от свинското........имам две котки ,храня ги със свинско месо и всякакви други меса,нищо им няма............по вероятно е да е от химиите които има в шунката ,консерванти и всякакви други химикали......консултирайте се с ветеринарен лекар

yavor1 25-09-2023 22:22

Болест на Ауески: спасяване не е възможно
 
Цитирай:

Първоначално написано от opti (Мнение591559)
Не е от свинското........имам две котки ,храня ги със свинско месо и всякакви други меса,нищо им няма............по вероятно е да е от химиите които има в шунката ,консерванти и всякакви други химикали......консултирайте се с ветеринарен лекар

Свинското като цяло не е токсично за котките. На теория, особено когато е добре сготвено, няма какво да се каже против храненето на вашите четириноги приятели със свинско месо. Но защо не е добре за котките да ядат свинско? Суровото свинско месо, от друга страна, определено трябва да бъде табу за вашия домашен тигър!
Той може да съдържа вируса Aujeszky, смъртоносен за котки и кучета. Вирусът, от друга страна, е безвреден за хората. Добре е да знаете: При температура от 60 градуса по Целзий патогенът умира в месото.

Какво могат или не да консумират домашните любимци, е описано:

https://miau.bg/nsearch?text=%D0%97%...re=1&nid=11651

дрим 25-09-2023 22:31

Добре де мина цял ден, има ли някаква промяна в състоянието на животинчето?
Водихте ли го на ветеринар?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Хоризонт 25-09-2023 23:13

Цитирай:

Първоначално написано от дрим (Мнение591562)
Добре де мина цял ден, има ли някаква промяна в състоянието на животинчето?
Водихте ли го на ветеринар?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

;;513 Филмовият герой Алф е най добрият ветеринар!

AstraK 25-09-2023 23:48

На мен пък ми се случи да дам на една котка Кренвирш и то се приближи животинчето:s101помириса го и го подуши;;573нацупи се и ме погледна намръщено и така само го помириса и не го изяде...дори не го опита

Човек 26-09-2023 00:01

Не всички котки се нахвърлят към кренвирши и други колбаси... Аз имам братовчед, който си храни котките точно с кренвирши и им няма нищо, за шунка и друго сурово свинско нямам наблюдения, но по принцип ако дадена котка яде нещо друго от традиционната за тях храна, и забележете нещо нередно с тях трябва да се потърси ветеринарен лекар. Традиционна храна имам предвид гранули и консервирана храна за котки тип "уискас" и др. Мишки и др. също, но когато са яли отрова въпросните гризачи ,и аз съм чувал че котките повръщат след това.

vasilstf 26-09-2023 00:21

Цитирай:

Първоначално написано от Човек (Мнение591567)
Не всички котки се нахвърлят към кренвирши и други колбаси... Аз имам братовчед, който си храни котките точно с кренвирши и им няма нищо, за шунка и друго сурово свинско нямам наблюдения, но по принцип ако дадена котка яде нещо друго от традиционната за тях храна, и забележете нещо нередно с тях трябва да се потърси ветеринарен лекар. Традиционна храна имам предвид гранули и консервирана храна за котки тип "уискас" и др. Мишки и др. също, но когато са яли отрова въпросните гризачи ,и аз съм чувал че котките повръщат след това.

Пак ще повторя, котката е хищно животно. За нея традиционното меню е дивеч на по-дребни животни. А тия гранули и консерви нямат нищо общо с храната в естествената среда на животното. Просто съвременните котки са много разглезени от към храна и затова така се получава. Иначе според градска легенда - котка отровено месо не яде. Уж го надушвали, пък и като всеки хищник имат резистентност към вируси, бактерии и отрови, което със съвременните гранули и "котешки храни" унищожаваме в тях. Същите храни, които се продават в магазините пак съдържат остатъци от животни - неща, които човек не яде, например кожа, нокти, косми, копита, хрущяли, жили и всякакви такива "отпадъчни" продукти при преработката на месо, гондно за консумация от човека. Разликата е, че няма подправки и е смляно на пастет, за да не разбереш какво има, но да усетиш вкус.

кабел 26-09-2023 10:56

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение591510)

P.S. Внимавай с домашния лъбимец!
Домашното ми Жако се бе пристрастило към кашкавал и ..... :;807

Сериозен ли си.Сега ще пробвам моя.Как 20 години не съм се сетил.

yavor1 26-09-2023 11:09

Цитирай:

Първоначално написано от кабел (Мнение591571)
Сериозен ли си.Сега ще пробвам моя.Как 20 години не съм се сетил.

Моя бе като митничар, от всичко искаше.
Естествено че съм сериозен, голяма мъка бе в къщи....

Гадьо 26-09-2023 13:09

Цитирай:

Първоначално написано от opti (Мнение591559)
Не е от свинското........имам две котки ,храня ги със свинско месо и всякакви други меса,нищо им няма............по вероятно е да е от химиите които има в шунката ,консерванти и всякакви други химикали......консултирайте се с ветеринарен лекар


Така е! Основна цел на всеки производител на шунка е, да избие клиентите си! За това и ги пълни със всякакви химикали!

digimp 27-09-2023 08:26

Може да звучи много смахнато, но котарака се оправи. Тия същества наистина имат 9 живота!
Беше неделя, нищо не работеше и си казах, че ако котарака оцелее до утре сутринта (Понеделник), рано-рано ще го заведа на ветеринар.

Жена ми, обаче, за да потвърди нейната си версия за Ковид - постъпи с котарака като с член от семейството - напръска обилно с изопропил алкохол (технически спирт - (нямаме нормален)) цялата стая и след това вкара котарака в стаята си да диша за около 10 минути.

В Понеделник сутринта котарака вече вървеше на оправяне, а на следващият ден си беше нормален. Дори одраска жена ми докато му махаше бълхите от шията, а тя като отмъщение го изкъпа и изсуши със сешоар.

Единственият проблем който продължавам да имам с котарака е, че е обявил гладна стачка и иска само шунка и прясно мляко. Каквото и друго негово любимо лакомство да му дам - не иска и не иска.. Освен шунка!?

На мен не ми се свиди, ама се притеснявам да не му стане нещо?

Както и да е - засега е добре ....

Много благодаря за хиперлинковете и информацията ;;513;;513;;513;;513


.

vasilstf 27-09-2023 23:21

Цитирай:

Първоначално написано от digimp (Мнение591611)
Може да звучи много смахнато, но котарака се оправи. Тия същества наистина имат 9 живота!
Беше неделя, нищо не работеше и си казах, че ако котарака оцелее до утре сутринта (Понеделник), рано-рано ще го заведа на ветеринар.

Жена ми, обаче, за да потвърди нейната си версия за Ковид - постъпи с котарака като с член от семейството - напръска обилно с изопропил алкохол (технически спирт - (нямаме нормален)) цялата стая и след това вкара котарака в стаята си да диша за около 10 минути.

В Понеделник сутринта котарака вече вървеше на оправяне, а на следващият ден си беше нормален. Дори одраска жена ми докато му махаше бълхите от шията, а тя като отмъщение го изкъпа и изсуши със сешоар.

Единственият проблем който продължавам да имам с котарака е, че е обявил гладна стачка и иска само шунка и прясно мляко. Каквото и друго негово любимо лакомство да му дам - не иска и не иска.. Освен шунка!?

На мен не ми се свиди, ама се притеснявам да не му стане нещо?

Както и да е - засега е добре ....

Много благодаря за хиперлинковете и информацията ;;513;;513;;513;;513


.

Животните не са като нас. Те си имат инстинкти и техни начини да се "лекуват" и възстановяват. Не е задължително тъпченето с лекарства.
Важното е, че животинчето е живо и здраво.

ТКЗС 28-09-2023 20:36

Не видях някой да го споменава , но е хубаво ако котката е 100% домашна да и се дава котешка трева , като целта е именно да повърне и да изхвърли космите , които поема като се ближе . Многото събрана козина може да причини проблемите със стомаха .

Калито 28-09-2023 21:10

Това важи и за зайците.

register 30-09-2023 08:59

не само котката, ами и вие по-добре да не ядете шунки, салами и кренвирши...
https://www.tiktok.com/@_wakethehell...07145284324651

купувам само месо сурово, с кости, дето е ясно, че е наистина от животно

manqka 30-09-2023 10:48

Цитирай:

Първоначално написано от register (Мнение591776)
не само котката, ами и вие по-добре да не ядете шунки, салами и кренвирши...
https://www.tiktok.com/@_wakethehell...07145284324651

купувам само месо сурово, с кости, дето е ясно, че е наистина от животно

Това в Тик Ток, беше отвратително...
Подиграват се с народа...
Продават пълна ХИМИЯ...

Гадьо 30-09-2023 22:38

Цитирай:

Първоначално написано от manqka (Мнение591777)
Това в Тик Ток, беше отвратително...
Подиграват се с народа...
Продават пълна ХИМИЯ...


Тази "химия" се приготвя от: месо, сланина, и лед(вода)!
Купи си ги, пусни ги през блендер докато не стане хомогенна смес, после постни една снимка да кажеш дали не изглежда по същия начин!
Тук ти го правят пред очите:
https://www.youtube.com/watch?v=9ouBd5Cq8Mk

manqka 30-09-2023 23:21

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение591790)
Тази "химия" се приготвя от: месо, сланина, и лед(вода)!
Купи си ги, пусни ги през блендер докато не стане хомогенна смес, после постни една снимка да кажеш дали не изглежда по същия начин!
Тук ти го правят пред очите:
https://www.youtube.com/watch?v=9ouBd5Cq8Mk

Вярваш ли им на тези двамата?
Гледал съм клип, как малки умрели малки цели прасенца, ги пускат в месомелачка, и правят кайма. Ако намеря клипа, ще го кача тук... Мисля че го гледах в Тик Ток...
А, и по принцип, не се знае вече какво месо ядем...

vasilstf 30-09-2023 23:36

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение591790)
Тази "химия" се приготвя от: месо, сланина, и лед(вода)!
Купи си ги, пусни ги през блендер докато не стане хомогенна смес, после постни една снимка да кажеш дали не изглежда по същия начин!
Тук ти го правят пред очите:
https://www.youtube.com/watch?v=9ouBd5Cq8Mk

Замени месото с копита, нокти, хрущяли, сухожилия, кожа, кръвоносни съдове и ще получиш кренвирши.
Не помня къде бях писал преди време за опитите ми да си купя варено-пушено месо от лидл. Имаше поне 15 вида филе, бут и какво ли още не, като на всяко с големи букви на обаковката с големи букви и цифри пишеше различни стойности - от 60% до 95% съдържание на месо, като някаква реклама. Гледаш го - парче месо, на етикета четеш, че е 60% месо. Като прочетеш съдържанието, половината неща не знаеш какви са.

Гадьо 01-10-2023 01:01

Цитирай:

Първоначално написано от manqka (Мнение591791)
А, и по принцип, не се знае вече какво месо ядем...

Как какво - радиоактивно с хормони! Както вече писах основна цел на всеки производител на колбаси - е да унищожи клиентите си!



Цитирай:

Първоначално написано от vasilstf (Мнение591793)
Замени месото с копита, нокти, хрущяли, сухожилия, кожа, кръвоносни съдове и ще получиш кренвирши.

Пуснах ти клипче как може да се направи кренвирш в домашни условия, пробвай да го направиш от тези съставки и пусни резултатите тук!

Между другото ако може да ми кажеш и от къде си набавят нокти месо-преработвателните предприятия, че ми стана интересно?
И само да попитам, по принцип желирани бонбони, сладко или торти ядеш ли?

vasilstf 01-10-2023 01:47

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение591795)
Пуснах ти клипче как може да се направи кренвирш в домашни условия, пробвай да го направиш от тези съставки и пусни резултатите тук!

Между другото ако може да ми кажеш и от къде си набавят нокти месо-преработвателните предприятия, че ми стана интересно?
И само да попитам, по принцип желирани бонбони, сладко или торти ядеш ли?

Преди месеци в социалните мрежи обикаляше едно видео на някакъв ентусиаст - лаборант. Според видеото, пича беше решил да изследва всичките марки кренвирши на пазара и да види какво има в тях. Никъде във видеото не се споменаваха марки и производители, само каза, че в най-скъпите има около 30% месо, в останалите няма и толкова, само изброените от мен животински "отпадъчни" продукти. Човека беше достатъчно подробен да покаже снимки под микроскоп, обясняваше подробно коя клетка каква е и какво точно представлява.
Малък си, пропуснал си скандала с тоалетната хартия в кренвиршите.
Относно съдържанието - както казах, пише го на етикета. Нереално е да купиш варено-пушено филе и да установиш, че в една мръвка месо има само 60% месо.
За сравнение отиди в някое село и си купи месо от някой, който гледа животни. Няма нищо общо с боклуците в магазините.

Гадьо 01-10-2023 07:35

Цитирай:

Първоначално написано от vasilstf (Мнение591796)
Никъде във видеото не се споменаваха марки и производители, само каза, че в най-скъпите има около 30% месо, в останалите няма и толкова, само изброените от мен животински "отпадъчни" продукти. Човека беше достатъчно подробен да покаже снимки под микроскоп, обясняваше подробно коя клетка каква е и какво точно представлява.
Малък си, пропуснал си скандала с тоалетната хартия в кренвиршите.
Относно съдържанието - както казах, пише го на етикета. Нереално е да купиш варено-пушено филе и да установиш, че в една мръвка месо има само 60% месо.


Като го пише на етикета, покажи един етикет на който да пише копита и нокти! И да в кренвиршите месото е 30% от как се правят, останалите са сланина, вода, подправки и т.н. Ако сложат 100% месо няма да е кренвирш, а пушено филе да речем! Само че ако случайно си купиш такова филе (100% месо) ще кажеш, че е много сухо и не става за ядене!

Не случайно ти казах да пуснеш на блендер каквото си написал за да кажеш какво е станало! Ще го потрошиш! Сега ми кажи кой производител би си съкратил живота на оборудването за да слага копита в него? И не, не съм малък! Преди 30 години се пробваха да правят кренвирши като смилат по-малки кости, само че колкото и фино да смелиш костите, те си остават твърди и кренвирша стои леко гранулиран - като грис. Ако ще се слага някакъв заместител за да станат по-евтини не е това което си написал, а скорбяла или соев протеин.

Отделно те питах дали ядеш желирани сладки не случайно! Защото желатина се произвежда от животински колаген, който се извлича от кости и хрущяли! Но за тях никога, никой не е ревял, че яде химия!

И последно знанията ми по темата не са от клипчета на лаборанти ентусиасти в тик-ток и фейсбук.

vasilstf 01-10-2023 22:43

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение591798)


Отделно те питах дали ядеш желирани сладки не случайно! Защото желатина се произвежда от животински колаген, който се извлича от кости и хрущяли! Но за тях никога, никой не е ревял, че яде химия!

И последно знанията ми по темата не са от клипчета на лаборанти ентусиасти в тик-ток и фейсбук.

Ям и не ми пречи. Ям и копита, крака, хрущяли, карантия и всякакви неща, които повечето хора не харесват. И не ми пречи.

дрим 01-10-2023 23:10

Не си интересен, човека ти е написал точно нещата. Ти се правиш на клоун както винаги...

vasilstf 01-10-2023 23:31

Извинявам се на всички, които ми четат простотиите във форума. Както и на производителя на кренвирши, че го засегнах лично.

дрим 01-10-2023 23:46

Както ти написах, на тези години вече се предполага, че трябва да знаеш кога да спреш! Почини един месец...
Лигнярщината ти, в повечето случаи е досадна!

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

hector21 02-10-2023 09:36

Според някакви проучвания всичките културни растения вече са ГМО, поради опрашването, но има и лъч светлина, картофите и фъстъците се размножават вегетативно от корена, и евентуално ако не си изгубил семената от едно време, ще си хапваш спокойно, то не са само кремвиршите,, ами хляб да си купиш, с какво ли не го пръскат това жито.

an 02-10-2023 19:47

Глупости. Според изискванията на ЕС вече всичко е чисто и качествено.

yavor1 02-10-2023 20:43

Не всяка храна е за домашния любимец
 
Някои от нашите храни могат да бъдат опасни и дори отровни за кучетата и котките, някои от тях :

  • Грозде
  • Стафиди
  • Кафе
  • Какао
  • Макадамия
  • Лук
  • Чесън
  • Хмел
  • Тесто
  • Ксилитол
  • Алкохолът е токсичен за животните. Той може да доведе до опасно ниски нива на кръвната захар, ниско кръвно и телесна температура. Алкохолът потиска централната нервна система и може да предизвика спиране на дишането и смърт.
  • Ябълкови семки, кайсиеви костилки, костилки от череши, костилки от прасковиВсички те съдържат във вътрешността си цианид, който е отровен и се освобождава при сдъвкване на семките или костилките. Ако животното случайно погълне няколко ябълкови семки, вероятно няма да пострада, но рискът не си заслужава.
  • Шоколад и бонбони

    Шоколадът е токсичен за кучета, котки и порове, поради съдържанието си на теобромин и кофеин, които може да повишат прекомерно пулса и да предизвикат прекомерна активация на нервната система, припадъци и смърт. Най-опасно е какаото на прах, следвано от черния шоколад и шоколада за готвене.
  • Животните са много по-чувствителни към кофеина от хората. Симптомите на отравянето с кофеин са сходни на тези при отравяне с шоколад - тремор, повръщане, диария, учестен пулс, повишено кръвно налягане, припадъци.
  • Ксилитолът е разпространен изкуствен подсладител в храната ни - в бонбони, дъвки и други. Той е токсичен за домашните любимци.
  • Хмелът е особено опасен за кучетата, но и за котките. Той води до много силно и опасно повишение на телесната температура, повръщане, тревожност, ускорен пулс и дори смърт само след няколко часа.
  • Както ние не бихме яли мухлясала храна, така тя е опасна и за животните, поради съдържанието на микотоксини в плесените, способни да увредят черния дроб и други органи и системи.
  • Картофите и доматите са от едно семейство - Solanaceae, и съдържат отровното вещество соланин. Ако се погълне малко количество, не би следвало да настъпи отравяне. Но големите количества соланин водят до объркване, тежки стомашно-чревни смущения, летаргия и слабост.
  • Хората погрешно мислят, че кучето не би изяло отровна гъба. За съжаление то няма вроден инстинкт за това и случаите на отровени от диворастящи гъби кучета не са малко. Още по-лошото е, че някои отровни гъби миришат на риба, което особено привлича кучетата и може да има фатални последствия. Специалистите съветват веднага да се обърнете към ветеринарен лекар, ако видите, че кучето ви е изяло гъба, докато сте на разходка сред природата.
  • Синапеното семе (от което се прави горчицата) съдържа вещества, които водят до възпаление на стомаха или храносмилателната система - гастроентерит.
  • Маята е много токсична за кучетата. Попаднали живи в храносмилателната система, те намират благоприятни условия за развитие и предизвикват силно подуване на стомаха, което е животозастрашаващо състояние. Освен това отделят алкохол, който навлиза в кръвта и може да доведе до алкохолно отравяне.
  • Всеки смята, че ако даде на котенце, котка или огромен котарак купичка мляко и го е спечелил. Това обаче съвсем не е така! Всъщност котките обичат каймака на млякото, който е богат на полезни мазнини. И при това ако е преди малко издоено и не е сварено, защото купеното от магазина или обработено мляко няма толкова мазнини и вкусен каймак, каквото животното обича. Въпреки че някои котки обичат вкуса и на самото мляко и го пият, организмът им не се справя добре с храносмилането му.
  • Някои от лекарствата, които приемаме дори и без рецепта са токсични в много по-ниски дози за домашните ни любимци, като: парацетамол, аспирин, ибупрофен
P.S. Четете, консултирайте се с ветеринари, защото дори и на 20 години да си отиде домашният любимец, мъката и чувството на вина от цялото семейството е голяма!


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 21:16.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.